Hüvelyelőesés & méhelőesés
A Kérődző Akadémia Facebook indulása után nem sokkal tettem fel a kérdést egy hüvelyelőeséses esetfotóm apropóján, hogy "Mit látunk a képen?". Sok válasz érkezett, a legtöbben a méhelőesést válaszolták. A két elváltozás a köztudatban nem különül el, tegyük ezt tisztába!
Hüvelyelőesés esetén a hüvely (általában) "alsó" fala fordul vissza és türemkedik előre. Méhelőesés esetében azonban a méh kesztyűujjszerűen kifordul - biztosan te is jártál már úgy az ötujjas kesztyűvel, hogy levételkor az ujjadra tapadt és ahogy húztad ki a kezed, vele együtt a kesztyűujj is kifordult. Na ez történik pontosan a páciens méhével is. Egyszerűsítsük le: ha sima ami elődudorodik, akkor valószínűleg hüvelyelőesést látsz, ha látod rajta a méhpogácsákat (lásd fotók!), akkor pedig méhelőesést!
Mitől alakul ki?
Mit tehetsz?
Hüvelyelőesés- Enyhe formában csak lefekvéskor jelentkezik. Ahogy az állat feláll, az elváltozás megszűnik. Ebben az esetben érdemes megnézni/nézetni, hogy az állat petefészkein nincsenek-e ciszták, ha vannak, azt kezeljétek (említettem a hormonális hatást, ugye);
- Súlyos esetben, ha a hüvely fala folyamatosan kint van (netán az állat folyamatosan erőlködik), akkor gondoskodni kell az ellátásáról. Tartsd tisztán, vastagon kend be vazelinnel, hogy ne száradjon ki és jelezd az állatorvosodnak!
Méhelőesés
- Alaposan mosd le hideg, jódos vízzel. Ha az állat fekszik, teríts alá ponyvát /szemeteszsákot, hogy tisztán tudd tartani;
- És most megleplek: amíg nem érkezik meg a segítség szórd be vastagon kristálycukorral! A hideg víz és a kristálycukor segít lehúzni az ödémát, ami biztosan fellép és nagyon megnehezíti a komplikációmentes visszahelyezést.
Szeretném hangsúlyozni, hogy a méhelőesés megoldása szerintem határozottan állatorvosi feladat - anatómiai tudás, gyógyszeres kiegészítő kezelések és kellő körültekintés szükséges a szabályos megoldásához.
De elismerem, hogy vannak szituációk, amikor neked kell helytállni.
Írok néhány tanácsot ilyen esetekre:
Kerüld el, hogy megmarkold a méhet és úgy emeld meg. Figyelj a szakadásveszélyre!
- "Tömködni" csakis zárt ököllel szabad, szintén a szakadásveszély miatt!
- Ha ügyes voltál és sikerült visszahelyezni a méhet, akkor nyúlj utána! Sokszor amiatt újul ki a probléma, mert a "kesztyűujj vége" nem lett helyreigazítva.
- Javaslok három - öt liter (szarvasmarha), egy - két liter (kiskérődző) langyos szalmasárga jódos vizet a méhbe juttatni.Én az eddigi eseteimet sosem zártam a klasszikus péraajkakat összevarró technikával - engem jobban megnyugtatott a tudat, hogy ha recidíva alakulna ki, akkor azt minél korábban láthatom.
Mutatok egy meglepő videót: egy indiai kolléga mutat egy megelőzésre alkalmas, otthon elvégezhető tippet. Ha legközelebb előrehaladott vemhes tehénnél hüvelyelőesést tapasztalok biztosan ki fogom próbálni! De javaslom még olyan esetben is, ha tudod, hogy a tehenednek az előző ellése után méhelőesése volt - ugye, milyen fontos az adatrögzítés?! Ilyes esetben amint kint van a boci, jöhet a redőnygurtni!
Képek forrása:
saját kép
https://www.crookwellvet.com.au/.../UterineProlapse.aspx
https://www.merckvetmanual.com/.../uterine-prolapse-and...https://www.backyardherds.com/.../doe-near-due-has..
https://www.vettimes.co.uk/article/approaches-to-correcting-uterine-prolapse-in-cows/