A megdézsmált búza esete
Tanulságos az, ami történt egy kedves állattartóval, megosztom, hátha más is járt vagy jàrni fog hasonló cipőben.

A történet szereplői juhok, akik nagy hepajt rendeztek: megtalálták a bezsákolt búzát és annak rendje módja szerint rögtön a tettek mezejére léptek - alaposan befaltak belőle annyit, amennyit csak bírtak. A boldog kajakóma viszonylag gyorsan átcsapott szomorú bágyadtságba. A kérődzésük leállt, ment a hasuk. Számos praktikát lehet olvasni, hogy mit csináljon ilyenkor az ember:
- "Adj keserűsót!"
- "Adj kólát!"
- "Sebesítsd meg az orrát!"
- "Adj ecetet!"
- "Adj olajat!"
Van olyan szituáció, amikor az ecet vagy az olaj hasznos tud lenni (a többit inkább felejtsük el!), az azonban nem ez az eset.
Lássuk, mit kell tudni arról a szituációról, amikor egy kérődző állat behabzsol gabonából...
A hirtelen, nagy mennyiségben felvett búza ahogy a bendőbe ér, az ott élő "jó" baktériumok, gombák és egysejtűek (összefoglaló néven: mikróbák) gyorsan elbontjàk azt. Eközben olyan anyagcseretermékek szabadulnak fel, amelyek a bendő sav-bázis egyensúlyát eltolják a savas irányba. Kialakul egy enyhébb-súlyosabb bendőacidózis. A savas pH miatt bizonyos mikróbák kipusztulnak, az alacsonyabb pH-t kedvelő mikróbák túlélnek és elszaporodnak. És ezzel kialakul egy ördögi kör, a megborult bendőegyensúly miatt az állat egyre rosszabbul lesz, végül el is hullik. HA nem kap időben tényleges segítséget.
Mi lenne ez?
- Szódabikarbóna. Szórj egy tálba, rakd elé, hadd vegyen fel annyit és akkor, amikor akar. Ha azonban olyan rosszul van az állatod, hogy apatikus, nem érdeklődik a környezete iránt, akkor neked kell megitatni vele: 2-3 evőkanál szódabikarbónát oldj fel 3-5 dl vízben (marhának hasonló esetben mehet több!) és lassan adagolva fecskendezd a szájába.
- Bendőtámogatók. Klassz készítmények kaphatóak: Veyxapron, Energan Pansenstarter, Rumen Bovisal, Ruminogén. Ezekből érdemes otthon tartani, és ilyen esetben nyugodtan használd néhány napon keresztül. Nem annyira hatékony, mint a fentiek, de gyorsan elérhető és jó szolgálatot tehet egy kocka friss élesztő! Marhának egy egészet, juhnak egy felet ilyen esetben nyugodtan adhattok! Az embereknek való probiotikum (pl. Normaflore) adása a működő előgyomrokkal rendelkező állatoknak (értsd: akik már szoktak "rágózni", kérődzeni) teljesen felesleges. Ahogy a bendőbe jut, elbomlik, nem hasznosul. Inkább vedd be te, annak több haszna lesz!
- Biztosíts jó minőségű szálastakarmányt és tiszta ivóvizet! Ha ezen kezelések után 24, maximum 48 órán belül nem indul újra a bendő, hívj állatorvost! Ezekben az esetekben komolyabb injekciós kezelés lehet szükséges. A hasmenéssel egyelőre ne foglalkozz, az elsődleges feladat a bendő rendbetétele. Ha az beindul, a hasmenés is rendeződni fog!
Te milyen tippet hallottál már a "bezabálós" esetekre?